Навіщо потрібні антивіруси?
Вересень 21, 2021 / Читання статті займе близько 4 хв.

Згідно з даними Лабораторії Касперського щодня в світі створюється близько 300 000 нових комп'ютерних вірусів. Жахлива цифра, чи не так? Лише мала частина з них (і це добре) набуває «світову популярність» (приклад - черв'як WannaCry↗, шифрувальник Bad Rabbit↗ і ін.).
З огляду на зазначені вище цифри, нехтувати використанням антивірусів, - значить поставити під загрозу збереження важливої інформації (в тому числі і корпоративної таємниці) і роботу комп'ютерної техніки (адже деякі віруси здатні навіть виводити з ладу комп'ютери і серверне обладнання).
Що таке антивірус, і які у нього функції?
Антивірус - це спеціалізоване програмне забезпечення, за допомогою якого забезпечується антивірусна безпека комп'ютерів, мереж, серверів, мобільних пристроїв тощо. Серед функцій такого ПЗ:
- Виявлення вірусів і шкідливих програм;
- Запобігання внесення вірусами змін в системні файли операційної системи;
- Відновлення працездатності заражених файлів (програм, компонентів).
Деякі антивіруси можуть мати і додатковий функціонал. Приклад - оптимізація роботи комп'ютера (мобільного пристрою) і очищення системи від «сміття».
Від чого може захистити антивірусне ПЗ
В інтернеті існує більше 10 видів вірусних загроз. І в ідеалі один антивірус повинен забезпечувати захист від їх усіх.
- Віруси. Їх особливість - здатність додавати в програми шкідливий код;
- Черв’як. Цей вид загрози поширюється через комп'ютерні мережі (звідси і назва «черв’як», адже він переповзає з одного ПК на інший);
- Програми-шпигуни. Цей вид загрози здатний «поставити хрест» на інформаційній безпеці компанії. Програми відстежують дії користувача, збирають інформацію з жорсткого диска і відправляють все це зловмисникам;
- Трояни. Здатні виконувати дії без відома користувача, аж до видалення файлів;
- Фішингові програми. З їх допомогою зловмисники отримують доступ до логінів і паролів користувачів, а також дані їх банківських карт;
- Віруси-шифрувальники. При попаданні на пристрій вони шифрують файли так, що їх стає просто неможливо потім відкрити і використовувати;
- Майнер. Відносно новий тип загроз. Вони без відома користувача використовують обчислювальні потужності пристрою для Майнінг криптовалюта.
І це далеко не все. Існують ще такі види загроз, як руткіти↗ (приховують вірусну активність), hoax-програми (вводять користувача в оману і змушують платити за непотрібні послуги, наприклад, за чистку реєстру), програми, за допомогою яких комп'ютер підключається до мереж ботів і використовується для DDoS - атаки і інших протизаконних активностей зловмисників.
Як організувати ефективну антивірусну профілактику
Якщо для будинку досить встановити на комп'ютер антивірус, то у випадку з організацією (підприємством) потрібні більш серйозні заходи.
Перше - це установка антивіруса на ПК, що використовуються на робочих місцях. Для цього краще використовувати програми-доктора, які, і виявляють вірусне ПЗ, і лікують файли, і відновлюють працездатність ОС. Популярні антивіруси типу ESET NOD32, Norton та ін.
Друге - окреме антивірусне ПЗ для сервера, якщо у вашій компанії є корпоративна мережа і в роботі використовується серверне обладнання.
Третє - доповнення антивірусного програмного забезпечення DLP-рішеннями↗, які забезпечують збереження даних і запобігають витоку конфіденційної інформації.
На інформаційній безпеці не варто економити. Зараження вірусами може принести серйозної шкоди Вашій компанії і гігантські фінансові втрати.